کودتای 28 مرداد؛ پیامی از دل انگلیس

در حال بارگزاری...

کودتای 28 مرداد؛ پیامی از دل انگلیس

با ملی شدن صنعت نفت در ایران ،انگلیسیها سلطه انحصاری خود را بر نفت ایران از دست دادند، دولت انگلیس به منظور بازگرداندن وضعیت قبل از ملی شدن نفت تصمیم گرفت، از راههای مختلف مصدق را زیر فشار قرار دهد. اقدام مصدق مبنی بر ملی کردن صنعت نفت بریتانیا را سخت دچار وحشت کرده بود.

زیرا انگلیسیها از یک طرف مانند آمریکاییها از این که ایرانیان خودشان بتوانند اداره تاسیسات نفتی را به عهده بگیرند،می ترسیدند. این امر باعث می شد که کشورهای دیگر خاورمیانه، دست به اقدامات مشابهی بزنند. از طرف دیگر شرکت نفت ایران و انگلیس ،یکی از دست آوردهای ملی برای دولت بریتانیا به شمار میرفت و با ملی شدن صنعت نفت در ایران ،این صنعت با ارزش، از دست این کشور خارج شده بود. 

در نتیجه دولت بریتانیا تلاش کرد، از راههای گوناگون به تضعیف دولت مصدق بپردازد.با ملی شدن صنعت نفت در ایران ،انگلیسیها سلطه انحصاری خود را بر نفت ایران از دست دادند، دولت انگلیس به منظور بازگرداندن وضعیت قبل از ملی شدن نفت تصمیم گرفت، از راههای مختلف مصدق را زیر فشار قرار دهد.
اقدام مصدق مبنی بر ملی کردن صنعت نفت بریتانیا را سخت دچار وحشت کرده بود. زیرا انگلیسیها از یک طرف مانند آمریکاییها از این که ایرانیان خودشان بتوانند اداره تاسیسات نفتی را به عهده بگیرند
۱۲:۱۲ - چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴
کليه حقوق اين سايت متعلق به رصد تی وی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.