توافقی فراتر از پروتکل الحاقی در انتظار ایران

در حال بارگزاری...

توافقی فراتر از پروتکل الحاقی در انتظار ایران

در ادامه مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 که در جریان است، موضوعی که این روزها بیش از پیش خبرهایی از آن منتشر می شود چگونگی و طریقه نظارت و بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از تأسیسات هسته ای ایران و مراکز مرتبت با آن است.   

آنچه مشخص است این است که کشورهای 5+1 و ایران در بیانیه لوزان بر اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط طرف ایرانی توافق کرده اند.  اما به واقع پروتکل الحاقی چیست؟

پروتکل الحاقی سندی است که اختیارات آژانس را برای نظارت بر نحوه عملکرد کشورهای عضوNPT  تبیین می کند.

یکی از بندهای این سند(پروتکل الحاقی)بازرسی های سرزده و نامحدود است، که براساس آن بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی وسیع‌تری در بازرسی‌های خود خواهند داشت. آنها حق دارند در بازدید‌های سرزده، 2 ساعت پیش از زمان بازدید، به کشور مقصد اطلاع دهند و براساس مفاد پروتکل، آن کشور نیز متعهد است شرایط دسترسی به محل مورد نظر را فراهم کند. بازرسان آژانس می‌توانند علاوه بر نمونه‌برداری از مناطق مورد بازرسی، تجهیزات نظارتی  برای کشف فعالیت‌های احتمالی خارج از چارچوب را نیز نصب کنند.

حال به نظر میرسد تفسیر های مقامات ایرانی از مفاد پروتکل الحاقی با مسئولان آژانس متفاوت بوده و همین موضوع باعث اختلاف شده است.

اما آنچه این روزها به گوش میرسد اعم از بازدید و دسترسی بازرسان آژانس به مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته ای ایران چیزی فراتر از پذیرش پروتکل الحاقی را القا می کند. موضوعی که حتی از دید کارشناس بی بی سی نیز دور نمانده است. 
۰۹:۲۸ - ﺳﻪشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴
محمد1
1394/03/12 10:06 قبل از ظهر

ممنون از متن و فیلم

پاسخ


مجید
1394/03/13 00:06 قبل از ظهر

جمهوری اسلامی خب آخه انرژی هسته ای میخواد چیکار، همینه که داره از لطف روس ها بوده تعطیلش بکنید بره

پاسخ


ناشناس
1394/04/11 00:07 قبل از ظهر

الکه ملت رو الاف خوتوشون کردند ، ملت نون ندارن بخون ، شما الافمون کردید

پاسخ


کليه حقوق اين سايت متعلق به رصد تی وی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.